Obklad z ohebné kamenné dýhy

26 Srpen 2015
Komentáře 0
26 srpna 2015, Komentáře 0

Kamenný obklad je permanentně moderní a žádaný přírodní materiál s trvalou hodnotou a jedinečným vzhledem.

Kamenné dýhy a kamenné folie jsou celistvý, tenký a lehký pravý kamenný obkladový materiál který je průmyslově vyráběn přes 10 let.

Tento materiál není imitace ( napodobenina ), není to ani replika ( otisk, odlitek ), není to ani tapeta se zobrazením kamenů ( fotografie ). Někdo uvádí že je tento materiál tenký jako papír, což ovšem není pravda, samozřejmě. Obvykle se tloušťka kamenných folií pohybuje od 1-5mm dle druhu a v rámci jednoho kusu vzhledem k variabilnosti reliéfu kamene. Kamenné dýhy Ultraflex mohou být tenčí co se týká fixace, ale přímo kamenná vrstva může být kolem 2mm. Srovnávat tento materiál s papírem nelze v žádném případě.obr2

 

Tento druh kamenného obkladu je opravdový přírodní kamenný materiál, který je získáván fixací tenké povrchové kamenné vrstvy z bloků různých druhů metamorfovaných hornin. Desítky druhů konkrétních druhů břidlic a křemenců se těží v blocích a následně se pokračuje v zpracování tohoto materiálu ve výrobní hale. Převážná část výrobního procesu je ruční, fyzicky a časově náročná práce.

Fixačním materiálem kamenných folií a kamenných dýh jsou různé druhy polyesterových pryskyřic se sklovláknitou mikroarmaturou. Pro různé aplikace se objevují na trhu i kamenné dýhy a folie podlepené různými materiály podle následného použití.

Výrobní postup je v podstatě jednoduchý a tím i geniální. Tekutá polyesterová pryskyřice a skelná vlákna se za specifických fyzikálních podmínek nanesou ve více tenkých vrstvách na monolitickou plochu bloku horniny a po zatuhnutí – zafixování v pórech horniny, následným stržením povrchu, vznikne 1-3mm vrstva pravého kamenného monolitu fixována touto flexibilní pryskyřičnou armaturou. Pro výrobu kamených dýh a folií není ale vhodný každý druh břidlice a křemence.

Povrch takto stržených kamenných obkladů nabízí přírodní surový design v jeho přirozené kráse a trvalé hodnotě.

obr1

Obecně jsou kamenné dýhy a folie známé podle vlastností a použití i pod názvy : kamenná dýha, ultratenká břidlice, kamenné tapety, ultratenké kamenné obklady, flexibilní kámen, ohebný kámen, břidličná dýha, průsvitný kámen, lehké kamenné obklady, ohebné kamenné obklady, samolepící kameny,  ultralehký kámen, atd

Tento materiál se na světových trzích objevuje pod mnoha různými komerčními názvy a značkami. V Evropě se tento materiál nevyrábí.

Základním dodávaným formátem je rozměr 1220mm x 610mm o tloušťce kolem 1-3mm, který se používá na nástěnné obklady v jakýchkoliv obytných a reprezentačních prostorech, koupelnách, lázních, ale i exteriérech pro fasády, ploty, brány, atd…Základní formát lze řezat na různé tvary a rozměry podle záměru architekta, designera, nebo požadavku zákazníka. Variabilita formátů, struktury a zbarvení umožňuje širokou designovou kombinovatelnost např. se sklem, kovy, atd…

U některých druhů kam. folií lze dodat formáty až do velikosti 1050mm x 2100mm, 900mm x 2900mm, nebo 1200mm x 2400mm. Velkoformátové kamenné folie lze použít i jako monolitické přírodní kamenné závěsné obrazy, anebo např. jako dekorativní předsazený TV panel. Velice populární se stává použití kam. folie pro celistvý kamenný obklad vchodových, nebo interiérových dveří, nebo posuvných stěn pokojů a šatníků. Díky unikátnosti každé separované vrstvy kamene je každý kus nenapodobitelným originálem s trvalou hodnotou. Pro dekoraci povrchu nábytku je určena tzv. kamenná dýha s rubovou fleecovou vrstvou, ale pro tento účel lze použít za určitých okolností i jiné aplikační typy.

Dalším druhem co se týká použití je kamenná folie fixovaná na průsvitné pryskyřici s možností podsvícení a vytvoření svítících kamenných obrazů a dalších unikátních designových řešení v ultratenkém formátu pro dekoraci barů, hotelových recepcí, schodišť, světelných stropů a mnoha dalších unikátních aplikací jak v privátních, komerčních, tak i veřejných prostorech.

Nejnovějším aplikačním druhem kamenných fólií jsou ultratenké flexibilní fólie, které mají tloušťku pouze kolem 0,5mm a v kombinaci s pravou kůží jsou předurčeny pro výrobu pohledových částí luxusních módních doplňků jako jsou kabelky, kufříky, pouzdra na notebooky a tablety, pouzdra na knihy a plánovače, pouzdra a kufry na zbraně a hudební nástroje, kazety na sběratelské předměty, nebo jako doplňkové prvky a manžety na kožená saka, vesty, klobouky, opasky, motorkářské postranní brašny, dárkové kazety, šperkovnice, tunning interiérů automobilů, jachet, letadel, atd…

Ultratenké kamenné folie jsou neobvykle ohebné a tudíž dobře použitelné pro obložení rour, pilířů a sloupků, nebo zvlněného povrchu ( 3D aplikace ).

Kamenné folie jsou nejtenčím a nejlehčím přírodním kamenným obkladovým materiálem s hmotností pouze kolem 1-2kg/m2. Díky extrémně nízké konstrukční hmotnosti, pevnosti a extrémní flexibilitě je možné ním obkládat i sloupy a těžko přístupná místa. Kamenné folie lze lepit přímo i na velice lehké konstrukce nebo případně i na staré tapety nebo lehké příčky. Po aplikaci nebo i před aplikací lze tento materiál povrchově upravit impregnací na kamenné povrchy podle požadavků konečného vzhledu ( lesk, mat, vzhled mokrého povrchu, ztmavení, zvýraznění vzoru a pod…). Některé druhyimpregnace na kámen jsou silně aromatické chemické přípravky, tudíž nejsou vhodné pro aplikaci v obytném prostoru a je dobré provést impregnaci v dobře větrané dílně. Po zreagování impregnace s mikropóry kamenného povrchu a po odpaření těkavých složek již nedochází k uvolňování nepříjemných pachů.

Práce s kamennými foliemi není fyzicky náročná a v běžném automobilu lze převézt a následně manipulovat desítky m2 a tudíž nevyžaduje ani speciální transportní podmínky ani nákladné aplikační pomůcky a nářadí. Běžnou nástěnnou aplikaci v bytě zvládne téměř každý s jednoduchými pomůckami a minimálními náklady. Pro zručného kutila je aplikace na stěnu hračkou. Aplikace na nábytek ale vyžaduje jistou zkušenost a řemeslný grif.

Výhodou tohoto materiálu je nejen možný výběr z různých barev a struktur, ale i možnosti volby různých tvarů a velikostí obkladů vycházejících z nabízených velkoformátů!

obr3

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.